AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Tedavi gördüğü hastanede çellosuyla moral buluyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 8 Aralık 2019 - 10:54:32
Tedavi gördüğü hastanede çellosuyla moral buluyor

Multiple skleroz (MS) hastası müzisyen  Serkan Özlü, iki haftadır tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesindeki odasında  çello çalarak hastalığın oluşturduğu olumsuz etkilerden kurtulmaya çalışıyor. 

 

Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi  olan ve öğrencilere işitme engelli çocuklara uygulanan “müzikle konuşma” dersleri  veren çello sanatçısı Serkan Özlü’ye bir yıl önce MS tanısı konuldu.

 

Uzun süre ilaç tedavisi gören  42 yaşındaki   Özlü, iki ay önce  yaşadığı denge problemleri sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve  Rehabilitasyon Kliniğinde tedavi görmeye başladı. Tedavinin zorluklarını ve hastalığın stresini çello çalarak gideren  Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 35 yıldan beri ilgilendiği müziğin  kendisi için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

 

Özlü, müziğin insanın iyi hissetmesini sağladığını belirterek, “Müzik  bana umut veriyor. Sonuçta bir seneden beri bu karamsar durumun içindeyim.  Müzikle uğraştığımda duygusal anlamda daha iyi hissettiğimi düşünüyorum.” diye  konuştu.

 

MS’in el kaslarını zayıflattığını ve işi gereği ellerinin kendisi için  çok önemli olduğunu dile getiren Özlü, “20-30 senemizi vermişim mesleğime,  sanatçıyım, sanatımı yaparken şu an  ister istemez birtakım zorluklarla karşı  karşıya geliyoruz ama mücadelemiz devam ediyor.” dedi.

 

“Tedavi başarımız artarak sürüyor”

 

Hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sorumlusu Prof. Dr. Evren  Yaşar da Serkan Özlü’nün denge problemleri, yürüyüş bozuklukları, yorgunluk ve  depresyon gibi sorunlarının olduğunu ve bunları bütüncül şekilde tedavi etmeye  çalıştıklarını söyledi.

 

Tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın da bunu istemesi  gerektiğini vurgulayan Yaşar, Özlü’nün de bu rehabilitasyon sürecine dahil  olduğunu dile getirdi.

 

Yaşar, MS gibi kronik hastalıklarda hastaların psikolojisinin çok  önemli olduğuna dikkati çekerek, Özlü’nün müzikle ilişkisinin yaşama sevincini  artırdığını kaydetti.

 

Yaşar, “Rehabilitasyon konsepti içinde psikoloji ve beden sağlığını  birbirinden ayırt edemiyoruz. Müzikle uğraşan insanlarda tedaviye katılım çok  daha sağlıklı ve başarılı oluyor. Serkan’ın da müzikle uğraştığı zamanlarda  motivasyonu, yaşam sevinci arttığından tedavi başarımız da artarak sürüyor.”  şeklinde konuştu.

 

Ankara Şehir Hastanesinin konsepti gereği fizik tedavi ve  rehabilitasyon hizmetlerine önem verdiklerini, Türkiye’nin en büyük fizik tedavi  ve rehabilitasyon hastanesini kurduklarını anlatan Yaşar, bu süreçte hastaları  sahiplenerek tedavi ettiklerini, Serkan Özlü’nün de bunun en önemli örneklerinden  biri olduğunu sözlerine ekledi.

 kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir