Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

SEÇİME 47 GÜN KALA

SEÇİME 47 GÜN KALA

ADAYLARDA SON DURUM

ADAYLARDA SON DURUM

TV ve KDV indiriminde son 20 gn hareketlilii – Son Dakika Haberi – Haberler
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 12 Haziran 2019 - 03:03:40
TV ve KDV indiriminde son 20 gn hareketlilii – Son Dakika Haberi – Haberler

Hazine ve Maliye Bakanl tarafndan mobilya ve beyaz eya sektörlerinde uygulamaya konulan katma deer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimlerinin bitmesine 20 gün kald. Sektör temsilcileri evlilik sezonu olmas nedeniyle tüketicilerin vergi indirimlerini kaçrmak istemediklerini ve bu yüzden maazalara ilgi olduunu söyledi. Mobilya Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Bakan Ahmet Güleç, mobilyada KDV ve enflasyonla mücadele indirimi sayesinde geçen yln on aynda düen satlarn 2018’in son 2 aynda arta geçtiini söyledi. 

50 MLYARLIK SATI

Artlarn yl bandan bu yana geçen sürede de devam ettiini dile getiren Güleç, kendilerinin enflasyonla mücadele indirimini 2019 boyunca sürdüreceklerini açkladklarn, burada bir motivasyona ihtiyaçlarnn olduunu aktard. Güleç, “KDV indiriminin sürmesi bizim için ayr bir motivasyon oldu. Düün sezonunda bulunmamz nedeniyle iç pazardaki daralma durdu. Son 20 gün için ise satlarn artmasna yönelik büyük ümidimiz ve beklentimiz var. Sadece evlenecekler için deil mobilyasn yenileyecekler için de büyük avantaj onlar bekliyor” dedi.      

Mobilya Sanayi Adalar Dernei Bakan Nuri Gürcan ise”u anda KDV indirimi ve Enflasyonla Topyekün Mücadele Program kapsamnda yüzde 20 indirim mevcut. Baz mobilya firmalar kendi indirimlerini de uygulayarak mobilya almn avantajl hale getirebiliyorlar. Bu frsat kaçmamal. KDV indirimi küçülmeyi durdurdu, geçen senenin rakamlarnn altna inmememizi salad” diye konutu. Gürcan, “KDV indirimi devam ederse yl sonuna kadar 50 milyar liralk bir sat yakalayabilmemiz mümkün. Evliliklerde ortalama 45 bin TL’lik bir mobilya harcamasnn olduunu söyleyebiliriz. Düün sezonu için KDV indirimi mutlaka sürmeli” dedi.      

‘KALICI HALE GELMEL’ 

Züccaciyeciler Dernei Bakan Mesut Öksüz, küçük elektrikli ev aletlerinde ÖTV’nin sfrlanmasnn etkisini önemli ekilde hissettirdiini ve satlarn arttn belirterek, Kampanya döneminin sektörümüzün daha da hareketlenmeye balad düün sezonunun içerisinde yer almas, iç pazara canllk getirdi. Türkiye’de ylda 600 bin çift evleniyor ve ülkemizdeki hakim çeyiz kültüründe, bir evin olmazsa olmaz züccaciye ürünleri de mutlaka alnyor. Bu açdan baklnca satlarmzda yüzde 30’luk bir art yaadmz rahatlkla söyleyebiliriz. Tabii, bu oran yüzde 40’lara ve hatta yüzde 50’lere tamak mümkün. Bunun için KDV’nin düürülmesi ve ÖTV’nin ise kalc olarak kaldrlmas gerekiyor” diye konutu. stanbul naatçlar Dernei Yönetim Kurulu Bakan Nazmi Durbakaym, “Bu indirimler satlarmza olumlu yansd. KDV ve harçlarla ilgili indirimlerin ve teviklerin ay sonunda bitecek olmas üzerimizdeki yükü daha da arlatracaktr” dedi.     

Sektörlerde ciddi canlanma yaand

Bakanlk tarafndan, ekonominin hareketlenmesi, enflasyonla mücadeleye destek ve kur etkisiyle daralan baz sektörleri canlandrmak için 6 balkta balatlan ve 31 Mart’ta uzatlan vergi düzenlemelerinden yararlanmak için son 20 günlük sürece girildi.  30 Haziran’da sona erecek uygulamaya göre, mobilya sektöründeki KDV oran yüzde 18 yerine, yüzde 8 olarak uygulanrken, beyaz eyadaki ÖTV oranlar da sfr olarak baz alnyor. Konut satlarnda KDV oran 31 Aralk 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarnda yüzde 4’ten 3’e indirilen oran yl sonuna kadar devam edecek. 

OTO’DA FIRSAT VAR

Öte yandan ise 1600 cc alt motorlu araçlardaki ÖTV’de yaplan 15’er puanlk indirim yl sonuna kadar devam edecek. Ticari araçlarda KDV orannn yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanmas da 30 Haziran’a kadar sürecek. Römorklar ile dier römorklar için de KDV orannn yüzde 1 olarak uygulanmas 30 Haziran’da sona erecek. Ayrca motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardmc motoru bulunan tekerlekli tatlardan alnan ÖTV’nin sfrlanmas da 30 Haziran’da son bulacak. KAYNAK star.com.tr

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir