GENÇLERİN ÇELEBİSİ

GENÇLERİN ÇELEBİSİ

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

AĞRI SPORA 1 MİLYON TL YARDIMI NEDEN REDDETTİLER

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

Sahipsiz Ağrı’nın 80 büyüğü varmış?

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

YÜZDE 60 OY AMA YOL STABİLİZE

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

AK Parti’li Vekil, sahte hesaptan kendi kendini överken yakalandı

Üniversitelilerden duruş bozukluğuna uyarı veren cihaz
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 18 Ekim 2018 - 20:44:33
Üniversitelilerden duruş bozukluğuna uyarı veren cihaz

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümünden  geçen yıl mezun olan Samet Yıldız, Ahmet Çalışkan, Ali Tuncay Yılmaz, Deniz Baran  Demirhan ve Oğuzhan Harman, duruş bozukluğu oluşabilecek meslek gruplarında  çalışanlarda omurga eğriliğini engelleyecek bir proje geliştirmeye karar verdi.   TÜBİTAK ile Karabük Üniversitesinin desteğiyle bir yıl önce çalışmaya  başlayan proje ekibi, “Postür (duruş) takip ve […]

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümünden  geçen yıl mezun olan Samet Yıldız, Ahmet Çalışkan, Ali Tuncay Yılmaz, Deniz Baran  Demirhan ve Oğuzhan Harman, duruş bozukluğu oluşabilecek meslek gruplarında  çalışanlarda omurga eğriliğini engelleyecek bir proje geliştirmeye karar verdi.

 

TÜBİTAK ile Karabük Üniversitesinin desteğiyle bir yıl önce çalışmaya  başlayan proje ekibi, “Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı” adını verdikleri,  kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren bir cihaz geliştirdi.

 

Projeleri ile önce il birincisi olan, ardından Samsun‘da TÜBİTAK-Bilim  İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen üniversite öğrencileri bölge  proje yarışmasına katılan proje ekibi, burada da “Tekno girişimcilik”  kategorisinde birincilik elde ederek Ankara‘da 12-15 Kasım’da gerçekleştirilecek  finallere gitmeye hak kazandı.

 

 Prototip aşamasında olan cihaz, yaklaşık 2 bin 500 liraya mal edildi.

 

“Bu cihaz annelerimizin görevini üstleniyor” 

 

Samet Yıldız, AA muhabirine, duruş bozuklukları üzerine yaptıkları  araştırmada birçok insanın bu durumdan şikayeti olduğunu gördüklerini söyledi.

 

Bunun üzerine “Postür takip ve uyarıcı cihazı” geliştirmeye karar  verdiklerini belirten Yıldız, bu cihazla duruş bozukluğunun önüne geçmeyi  hedeflediklerini aktardı.

 

Duruş bozukluğunun, farkına varılmadan gelişen bir durum olduğuna  işaret eden Yıldız, hareketsiz yaşam, uzun süre bilgisayar ve cep telefonu  kullanımı gibi nedenlerden insanların omurgasında bozukluk oluşabildiğini  anlattı.

 

Geliştirdikleri giyilebilir cihazın, kişinin duruşunu bozduğu anda  uyarı verdiğini vurgulayan Yıldız, “Bu uyarıyı iki farklı şekilde  gerçekleştiriyor. Cihaz hem fiziksel titreşimle hem de mobil uygulamadan görsel  bildirimle uyarıyor. Omurga boyunca sensörler yerleştirdik. Bu sensörlerden  alınan verileri derleyerek sonuca varıyoruz. Cihaz cep telefonuyla bluetooth  üzerinden bağlantı kuruyor. Sensörden alınan verileri uygulamaya gönderip kişiye  görsel olarak sunuyor. Grafiksel olarak haftalık ve aylık veriler de sunuyoruz. ”  dedi.

 

Deniz Varan Demirhan da kişiye, duruşunu bozduğunda uyarı gideceğini  ifade ederek, “Annelerimizin ‘Oğlum, kızım dik dur’ uyarılarını bu cihaz yapıyor.  Yani bu cihaz bir nevi annelerimizin görevini üstleniyor. Bu cihazın özellikle  5-10 yaş arası çocuklara ve masa başı çalışanlara yayılmasını amaçlıyoruz.  Çağımızda birçok insan kamburluktan muzdarip. Kamburluğu bu cihazla önlemeyi  amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

  

 

 

 

 kaynak www.gazetevatan.com

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir