AĞRI’DAKİ KARABULUT

AĞRI’DAKİ KARABULUT

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

SON ALTI AY’DA BELEDİYE BAŞKANLARI NELER YAPTI?

Şimdi susma zamanı değil…

Şimdi susma zamanı değil…

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

‘Bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk ve tek!’

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

TURKIYEMNET HABER VE NUHTV DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Uzay temalı eğitim üssü ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor
  • Ana Sayfa » Teknoloji
  • 21 Şubat 2020 - 17:53:42
Uzay temalı eğitim üssü ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bursa  Büyükşehir Belediyesi  iş birliğiyle 200 milyon liralık bütçeyle yapımı  tamamlanan merkez 13 bin 500 metrekare alanda kuruldu.

Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı 154 interaktif düzenek,  havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile dikey rüzgar tüneli gibi  birbirinden farklı uygulamaların yer alacağı GUHEM’in ilk katında modern uçuş  simülatörleri bulunacak.

“Uzay Katı” olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları,  güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak.

 Mimarisiyle dikkati çeken, uluslararası jüri kurulu tarafından bugünün  ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde  (European Property Awards 2019) “Kamusal Yapılar” kategorisinde ödül alan  merkezin açılışı 23 Nisan’da yapılacak.

Hedef, astronot yetiştirmek

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Gökmen Projesi’nin, 2013’te göreve geldiklerinde ortaya koydukları  vizyon projelerden biri olduğunu söyledi.

Burkay, Türkiye’nin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girmeyi  hedeflediğini hatırlattı.

Bu hedef belirlediğinde yaptıkları araştırmada, dünyadaki ilk 10  ekonomisine sahip ülkelerin uzay ve havacılıkta da aynı sıralamada yer aldığını  fark ettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın liderliğinde Türkiye’nin kendi  teknolojisiyle ürettiği milli uydusunu yörüngeye yerleştirme projesinin olduğuna  dikkati çeken Burkay, “Yörüngeye oturtacağımız ilk uydumuzun yanı sıra mutlaka  milli astronota da ihtiyacımız var. Bizler de bu astronotun da Bursa’dan  çıkmasını arzuluyoruz.” dedi.

Burkay, dünyada bu alandaki farkındalık ve eğitim merkezlerinin çok  önemli olduğunu dile getirdi.

ABD’nin başkenti Washington‘da Smithsonian Enstitüsünün (Ulusal Hava  ve Uzay Müzesi) olduğunu, Kanada ve Rusya‘da bu tür merkezler bulunduğunu aktaran  Burkay, şöyle devam etti:

 “Biz de Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi diye bir proje ortaya  koyduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bu projeyi paylaştık. GUHEM’i 23  Nisan’da Türkiye’nin hizmetine açacağız. Merkez açıldığında Avrupa’daki en iyi,  dünyadaki ise ilk 5 merkezden biri olacak. Özellikle farklı içerikleriyle değişik  yaş gruplarının hem farkındalıklarını artıracak hem de uzay ve havacılık  konularında eğitimlerin verileceği merkezimizin açılışını gerçekleştirmiş  olacağız.”

“Türkiye Uzay Ajansının da en önemli merkezlerinden biri olacak”

İbrahim Burkay, gençlerin uzay ve havacılık alanlarına  yönlendirilmelerinin önemine de değindi.

Merkezin öncelikli hedefinin yeni jenerasyonun bu alana ilgisini  artırmak olduğunu söyleyen Burkay, şöyle konuştu:

 “Bugün gençlere sorulduğunda kariyer planlamasında çok farklı  meslekler karşımıza çıkabiliyor ama astronot, kozmonot ve uzay bilimleriyle  alakalı alanlar maalesef çok fazla karşımıza çıkmıyor. Aslında bu merkezlerin ana  amacı gençlere, yeni nesle bu alanları da gösterip bu alanlarla ilgili onların  meraklarını uyandırmak. GUHEM, yeteneği olan kişileri de bu alanlara  yönlendirecek önemli bir eğitim merkezi hüviyetinde olacak. Ayrıca merkez,  dünyadaki örnekleriyle bire bir aynı olacak. Bu konuda yurt dışındaki merkezlerle  ciddi iş birliklerimiz var. Özellikle Türkiye’de kurulmasını çok arzu ettiğimiz  Türkiye Uzay Ajansı ile de çok yakın ilişkilerimiz var. GUHEM, Türkiye Uzay  Ajansının da en önemli merkezlerinden biri olacak. Bu çalışmalar ülkemizin  hedefleri doğrultusunda koordinasyon içinde yürütülüyor.”

 KAYNAK by [author_name]

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir