8 BİN OY, BİR ADLİYE..

8 BİN OY, BİR ADLİYE..

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Gürkan Güneş Yazdı. “Bahar Kokan Çocuklarımız”

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Ağrı’da kaybolan çocuk Leyla Aydemir köyde ölü bulundu

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Nerede o eski bayramlar! Ve sanal bayramlaşma..

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Bekir Kösedağ Vefat Etti

Yurt ii piyasalarda seim sonras iyimserliin devam etmesi bekleniyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 25 Haziran 2018 - 09:41:45
Yurt ii piyasalarda seim sonras iyimserliin devam etmesi bekleniyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve AK Parti’nin, dün gerçekletirilen Cumhurbakanl ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde resmi olmayan sonuçlara göre birinci çkmasnn ardndan Türk liras varlklarn haftaya pozitif balamas dikkati çekiyor. Borsa stanbul’da da BIST 100 endeksi haftann açlnda 99.000 puann üzerini test ederken, dolar/TL ise 4,5369 ile iki haftann en düük seviyesini gördü. Analistler, […]

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve AK Parti’nin, dün gerçekletirilen Cumhurbakanl ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde resmi olmayan sonuçlara göre birinci çkmasnn ardndan Türk liras varlklarn haftaya pozitif balamas dikkati çekiyor.

Borsa stanbul’da da BIST 100 endeksi haftann açlnda 99.000 puann üzerini test ederken, dolar/TL ise 4,5369 ile iki haftann en düük seviyesini gördü.

Analistler, seçim belirsizliinin geride braklmasnn ardndan Türk liras varlklarndaki pozitif seyrin devam edebileceini belirterek, bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin nasl ekillenecei ve ekonomi politikalarna ilikin gelimelerin takip edileceini ifade etti.

AA muhabirine konuyla ilgili deerlendirmede bulunan Halk Yatrm Aratrma Direktörü Banu Kvci Tokal, seçim belirsizliinin geride kalmasyla, son dönemde uluslararas piyasada güç kaybeden dolarn gelien ülke piyasalar üzerindeki rahatlatc etkisinin, Türk liras varlklarn deerlenmesini de salayabileceini ifade etti.

Yurt içinde, tahvil faizlerinin yüksek seviyelerde bulunmas ve enflasyon bata olmak üzere ekonomik dengelerdeki hassasiyetler nedeniyle söz konusu iyilemenin kalcl konusunda belirsizliklerin devam edebileceini söyleyen Tokal, kazanmlarn korunmas ve devam etmesi anlamnda ekonomi politikalarna ilikin karar ve açklamalarn belirleyici olacan kaydetti.

– “Seçim belirsizlii fiyatlamas ortadan kalkt”

DenizBank Yatrm Hizmetleri Grubu Stratejisti Orkun Gödek ise seçim riskinin masadan kalkmas ve Cumhurbakanl seçimlerinin ikinci tura kalmam olmasnn, piyasalardaki seçim belirsizlii fiyatlamasn ortadan kaldracan bildirdi.

Ksa vadeli ilemlerde Türk liras varlklarn pozitif yönde etkilenebileceini deerlendiren Gödek, dolar/TL’nin 4,50 bölgesinde, 10 yllk gösterge tahvil faizinin ise yüzde 14-15 bandnda dengelenebileceini, hisse senetlerinde ise ilk tepkinin olumlu olmasn beklediklerini söyledi.

Gödek, orta vadede piyasalarn yönünü ittifakn uyumu ve makro ihtiyati politikalarn hayata geçirilmesinin belirleyeceine deinerek, deerlendirmesine öyle devam etti:

“Önümüzdeki dönemde maliye politikalarnn seyri yatrmclarn odanda olmaya devam edecek. Kamuda gerçekleen harcama artlarna yönelik seçim sonras dönemde getirilmesi muhtemel tedbirlerin alg açsndan olumlu yansmalar olabilir. Bakanlk saylarnn azaltlmas ile birlikte yeni ekonomi yönetiminin hangi isimlerden oluaca, kamuoyuna açklanacak olan yeni programn ana balklar, para politikalarna yaklam, bütçe disiplinine uyum gibi önemli balklarn risk algs açsndan kritik önemde bulunduunu düünüyoruz.”

Alnus Yatrm Aratrma Müdürü Yunus Kaya da 18 Nisan’da erken seçim karar alnmasndan sonra geçen 66 günde yurt içi piyasalarn negatif ayrtn anmsatarak, “Seçmenin, muhalefetin öne çkard ekonomideki sknt yerine daha güçlü bir Türkiye idealine oy verdii anlalyor. Recep Tayyip Erdoan, siyasi taktiksel zekasn göstermi ve ilk turda seçilmeyi baararak, bizzat kendi ina ettii Türkiye’nin yeni yönetim yapsnn ilk kullancs da kendisi olacak.” ifadelerini kulland.

Piyasalar için en önemli unsurun belirsizlik havasnn dalmas olduunu kaydeden Kaya, dolar/TL’nin 4.50- 4.92 bandndaki hareketini sürdürmesinin beklenebileceini söyledi.

Kaya, ksa vadede piyasalarda gündemin “Para politikalarnda etkili olan bir bakan görüntüsü vermeye mecburuz” diyen Cumhurbakan Erdoan’n, yeni finans ofisi ve ekonomi bakanlarna ilikin açklamalar olacan dile getirdi.

– “Yapsal reformlar için önemli bir frsat”

GCM Menkul Kymetler Aratrma Uzman Enver Erkan ise Türkiye’de sonucu merakla beklenen Cumhurbakanl ve Milletvekili seçimlerinin Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan ve Ak Parti’nin baarsyla sonuçlanmasnn piyasalar açsndan bekledikleri en pozitif senaryo olduunu kaydetti.

Piyasalarda bundan sonraki sürecin ekonomi ile birebir ilintili bir ekilde ilerleyeceini tahmin eden Erkan, “Merkez Bankas’nn para politikasn agresif bir ekilde sklatrd bir ortamda, ekonomi politikasnn da sklatrlarak para politikas ile uyumlu hale getirilmesi beklenebilecek ilk aksiyonlardan biri.” ifadelerini kulland.

Erkan, yüksek faiz ortamnda ekonomik aktivitenin biraz yavalayacak olsa da enflasyonun kontrol altna alnabilmesi için fiyat istikrarnn çok önemli olduuna deinerek, ekonomi yönetiminin neredeyse 2014’ten beri seçim sürecinde olunmasndan dolay eilemedii yapsal reformlar için önünde önemli bir frsat olduunu dile getirdi.

Yeni dönemin Türkiye için önemli bir büyüme, gelime ve kalknma dönemi olabileceine dikkati çeken Erkan, “Kronik ekonomik problemlerini halletmi, ekonomide dönüümünü tamamlam, kendi dünya çanda markalarn üreten ve dünyaya yüksek teknoloji ihraç eden bir Türkiye’ye doru yol alabiliriz. Ekonomi yönetiminin bu gibi konularda neler yapacan önümüzdeki dönemde görme ansmz olacak.” dedi.

Bu içeriğin Kaynağı: http://www.star.com.tr/ekonomi/yurt-ici-piyasalarda-secim-sonrasi-iyimserligin-devam-etmesi–bekleniyor-haber-1357536/

  • Etiketler
  • Yorumla

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir